Endorsement Process

 

Our elected officials take the needs and concerns of their constituents to Lansing with them, so it is our duty to make sure those we endorse will put the health of our communities and our natural resources at the top of their list.

How we endorse: 
Our endorsements come with careful consideration and a thorough vetting process. To earn our endorsement, candidates complete a questionnaire to articulate clear positions on the most pressing environmental and conservation issues facing Michigan. Candidates that demonstrate satisfactory environmental values are then asked to complete an in-person interview with Michigan LCV staff and board members. In these interviews, we not only evaluate candidates’ environmental views, but also their viability as a candidate.

If you are a candidate seeking endorsement, please contact Londell Thomas, Political and Outreach Director, at [email protected] or call our office at 734-222-9650.


 

 

Our Track Record

%

Win Percentage

Candidates Endorsed

%

Win Percentage

Candidates Endorsed

%

Win Percentage

Candidates Endorsed

%

Win Percentage

Candidates Endorsed

%

Win Percentage

Candidates Endorsed

Previous Endorsements

 

2020 General Election

STATE HOUSE

Candidate: House District: Party: Win/Loss:
Tenisha Yancey MI HD-1 D Win
Joe Tate MI HD-2 D Win
Shri Thanedar MI HD-3 D Win
Abraham Aiyash MI HD-4 D Win
Cynthia A Johnson MI HD-5 D Win
Tyrone Carter MI HD-6 D Win
Helena Scott MI HD-7 D Win
Stephanie Young MI HD-8 D Win
Mary Cavanagh MI HD-10 D Win
Jewell Jones MI HD-11 D Win
Alex Garza MI HD-12 D Win
Tulio Liberati MI HD-13 D Win
Cara Clemente MI HD-14 D Win
Abdullah Hammoud MI HD-15 D Win
Kevin Coleman MI HD-16 D Win
Kevin Hertel MI HD-18 D Win
Laurie Pohutsky MI HD-19 D Win
Matt Koleszar MI HD-20 D Win
Ranjeev Puri MI HD-21 D Win
Richard Steenland MI HD-22 D Win
Darrin Camilleri MI HD-23 D Win
Nate Shannon MI HD-25 D Win
Jim Ellison MI HD-26 D Win
Regina Weiss MI HD-27 D Win
Lori Stone MI HD-28 D Win
Brenda Carter MI HD-29 D Win
Bill Sowerby MI HD-31 D Win
Jeff Yaroch MI HD-33 R Win
Cynthia Neeley MI HD-34 D Win
Kyra Harris Bolden MI HD-35 D Win
Samantha Steckloff MI HD-37 D Win
Kelly Breen MI HD-38 D Win
Julia Pulver MI HD-39 D Loss
Mari Manoogian MI HD-40 D Win
Padma Kuppa MI HD-41 D Win
Barb Anness MI HD-45 D Loss
Jody Lamacchia MI HD-46 D Loss
Sheryl Kennedy MI HD-48 D Loss
John Cherry MI HD-49 D Win
Tim Sneller MI HD-50 D Win
Donna Lasinski MI HD-52 D Win
Yousef Rabhi MI HD-53 D Win
Ronnie Peterson MI HD-54 D Win
Felicia Brabec MI HD-55 D Win
Julie Rogers MI HD-60 D Win
Christine Morse MI HD-61 D Win
Jim Haadsma MI HD-62 D Win
Kara Hope MI HD-67 D Win
Sarah Anthony MI HD-68 D Win
Julia Brixie MI HD-69 D Win
Angela Witwer MI HD-71 D Win
Mark Huizenga MI HD-74 R Win
David LaGrand MI HD-75 D Win
Rachel Hood MI HD-76 D Win
Chokwe Pitchford MI HD-79 D Loss
Gary Howell MI HD-82 R Win
Terry Sabo MI HD-92 D Win
Scott Vansingel MI HD-100 R Win
Dan O’Neil MI HD-104 D Loss
Sue Allor MI HD-106 R Win

 

MICHIGAN SUPREME COURT

Supreme Court Candidate:
Win/Loss:
Bridget Mary McCormack Win
Elizabeth Welch Win

 

OAKLAND COUNTY

Candidate: District: Party: Win/Loss:
Kristen Nelson County Commission District 5 D Win
Gwen Markham County Commission District 9 D Win
Angela Powell County Commission District 10 D Win
Kelly Dillaha County Commission District 12 D Loss
Marcia Gershenson County Commission District 13 D Win
Melanie Hartman County Commission District 15 D Loss
Penny Luebs County CommissioN Dsitrict 16 D Win
Charlie Cavell County Commission District 18 D Win
David Woodward County Commission District 19 D Win
Dave Coulter Oakland County Executive D Win
2018 General Election

STATE HOUSE

Candidate: House District: Party: Win/Loss:
Rep. Tenisha Yancey 1 D Win
Joseph Tate 2 D Win
Wendell Byrd 3 D Win
Sherry Gay-Dagnogo 8 D Win
Rep. Jewell Jones 11 D Win
Alex Garza 12 D Win
Frank Liberati 13 D Win
Cara Clemente 14 D Win
Rep. Abdullah Hammoud 15 D Win
Rep. Kevin Hertel 18 D Win
Laurie Pohutsky 19 D Win
Matt Koleszar 20 D Win
Rep. Kristy Pagan 21 D Win
John Chirkun 22 D Win
Rep. Darrin Camilleri 23 D Win
Nate Shannon 25 D Win
Jim Ellison 26 D Win
Robert Wittenberg 27 D Win
Lori Stone 28 D Win
Rep. Bill Sowerby 31 D Win
Rep. Jeff Yaroch 33 R Win
Sheldon Neely 34 D Win
Kyra Bolden Harris 35 D Win
Rep. Christine Greig 37 D Win
Kelly Breen 38 D Loss
Mari Manoogian 40 D Win
Padma Kuppa 41 D Win
John Cherry 49 D Win
Rep. Tim Sneller 50 D Win
David Lossing 51 D Loss
Rep. Donna Lasinski 52 D Win
Rep. Yousef Rahbi 53 D Win
Rep. Ronnie Peterson 54 D Win
Sen. Rebekah Warren 55 D Win
Rep. Jon Hoadley 60 D Win
Alberta Griffin 61 D Loss
Jim Haadsma 62 D Win
Kara Hope 67 D Win
Sarah Anthony 68 D Win
Julie Brixie 69 D Win
Rep. James Lower 70 R Win
Angela Witwer 71 D Win
Mark Huizenga 74 R Win
David LaGrand 75 D Win
Rachel Hood 76 D Win
Rep. Gary Howell 82 R Win
Tanya Cabala 91 D Loss
Terry Sabo 92 D Win
Rep. Vanessa Guerra 95 D Win
Rep. Brian Elder 96 D Win
Rep. Scott Van Singel 100 R Win
Dan O’Neil 104 D Loss
Sara Cambensy 109 D Win
Ken Summers 110 D Loss

 

Michigan State Senate

Candidate: Senate District: Party: Win/Loss:
Rep. Stephanie Chang 1 D Win
Adam Hollier 2 D Win
Rep. Sylvia Santana 3 D Win
Rep. Erika Geiss 6 D Win
Dayna Polehanki 7 D Win
Rep. Peter Lucido 8 R Win
Henry Yanez 10 D Loss
Rep. Jeremy Moss 11 D Win
Rep. Mike McCready 12 R Win
Mallory McMorrow 13 D Win
Sen. Dale Zorn 17 R Win
Rep. Jeff Irwin 18 D Win
Sean McCann 20 D Win
Sen. Cutis Hertel 23 D Win
Sen.Jim Ananich 27 D Win
Rep. Winnie Brinks 29 D Win
Rep. Phil Phelps 32 D Loss
Poppy Sias-Hernandez 34 D Loss
Scott Dianda 38 D Loss

 

 

2016 General Election

 

Candidate: House District: Party: Win/Loss:
Scott Dianda 110 D Win
John Kivela 109 D Win
Larry Inman 104 R Win
Dan Scripps 101 D Loss
Scott VanSingel 100 R Win
Collene Lamonte 91 D Loss
Mary Whiteford 80 R Win
Kim LaSata 79 R Win
Winnie Brinks 76 D Win
David LaGrand 75 D Win
Rob VerHeulen 74 R Win
Sam Singh 69 D Win
Andy Schor 68 D Win
Tom Cochran 67 D Win
Jon Hoadley 60 D Win
Tom Redmond 56 D Loss
Adam Zemke 55 D Win
Yousef Rabhi 53 D Win
Donna Lasinski 52 D Win
Phil Phelps 49 D Win
Martin Howrylak 41 R Win
Christine Greig 37 D Win
Peter Lucido 36 R Win
Jeremy Moss 35 D Win
Sheldon Neeley 34 D Win
Bill Sowerby 31 D Win
Michael Notte 30 D Loss
Tim Greimel 29 D Win
Robert Wittenberg 27 D Win
Henry Yanez 25 D Win
Dana Camphous-Peterson 24 D Loss
Darrin Camilleri 23 D Win
John Chirkun 22 D Win
Kristy Pagan 21 D Win
Kevin Hertel 18 D Win
Bill LaVoy 17 D Loss
Robert Kosowski 16 D Win
Abdullah Hammoud 15 D Win
Frank Liberati 13 D Win
Erika Geiss 12 D Win
Leslie Love 10 D Win
LaTanya Garrett 7 D Win
Stephanie Chang 6 D Win
Brian Banks 1 D Win
Candidate: Senate District: Party: Win/Loss:
Ian Conyers 4 D Win

 

2016 Primary Election
Candidate: State House District: Primary Win/ Loss
Brian Banks (D) 1 Win
Stephanie Chang (D) 6 Win
LaTanya Garrett (D) 7 Win
Leslie Love (D) 10 Win
Erika Geiss (D) 12 Win
Frank Liberati (D) 13 Win
Jeff Chicoine (D) 14 Loss
Abdullah Hammoud (D) 15 Win
Kevin Hertel (D) 18 Win
John Chirkun (D) 22 Win
Henry Yanez (D) 25 Win
Bill Sowerby (D) 31 Win
Martin Howrylak (R) 41 Win
Yousef Rabhi (D) 53 Win
Tom Cochran (D) 67 Win
Andy Schor (D) 68 Win
Ryan Arnt (R) 79 Loss
Mary Whiteford (R) 80 Win
Sean Mullally (D) 92 Loss
Scott VanSingel (R) 100 Win
Larry Inman (R) 104 Win
John Kivela (D) 109 Win
2014 General Election

GUBERNATORIAL RACE

Endorsed Candidate: Office: Vote Differential: Win/Loss:
Mark Schauer Governor 47% – 51% Loss

STATE LEGISLATIVE RACES

Candidate:
District:
Vote Differential:
Win/ Loss
STATE HOUSE
Theresa Abed (D) 71 310 votes Loss
Winnie Brinks (D) 76 52% – 46% Win
Jon Bumstead (R) 100 63% – 37% Win
Stephanie Chang (D) 6 94% – 6% Win
Tom Cochran (D) 67 54% – 46% Win
Scott Dianda (D) 110 61% – 39% Win
Gretchen Driskell (D) 52 56% – 44% Win
Pam Faris (D) 48 62% – 38% Win
Anthony Forlini (R) 24 59% – 39% Win
Tim Greimel (D) 29 74% – 26% Win
David Haener (D) 23 48% – 52% Loss
Jon Hoadley (D) 60 70% – 30% Win
Marcia Hovey-Wright (D) 92 67% – 33% Win
Jeff Irwin (D) 53 82% – 18% Win
Bradford Jacobsen (R) 46 69% – 31% Win
Collene Lamonte (D) 91 58 votes Loss
Bill LaVoy (D) 17 60% – 40% Win
Paul Muxlow (R) 83 62%-38% Win
Kristy Pagan (D) 21 55% – 45% Win
Phil Phelps (D) 49 74% – 26% Win
Amanda Price (R) 89 68% – 32% Win
Al Pscholka (R) 79 59% – 39% Win
Sarah Roberts (D) 18 62% – 38% Win
David Rutledge (D) 54 75% – 25% Win
Andy Schor (D) 68 77% – 23% Win
Sam Singh (D) 69 68% – 32% Win
Tom Stobie (D) 101 321 votes Loss
Rob Verheulen (R) 74 69% – 31% Win
Adam Zemke (D) 55 68% – 32% Win
STATE SENATE
Jim Ananich (D) 27 77% – 39% Win
Steve Bieda (D) 9 68% – 32% Win
Morris W. Hood III (D) 3 80% – 20% Win
Hoon-Yung Hopgood (D) 8 62% – 38% Win
David Knezek (D) 5 82% – 18% Win
Sean McCann (D) 20 60 votes Loss
Wayne Schmidt (R) 37 61% – 39% Win
Dian Slavens (D) 7 48% – 52% Loss
Rebekah Warren (D) 18 72% – 28% Win
2014 Primary Election

Candidate:
District:
% of Vote in Primary
Primary Win/Loss
STATE HOUSE
Frank Foster 107 46%  Loss
Kristy Pagan 21 44.6%  Win
STATE SENATE
Wayne Schmidt 37 54%  Win
2012 General Election

 

Candidate: District: Vote Differential in General: General Win/Loss
STATE HOUSE
Allen O’Shea 101  49% – 51%  Loss
Lon Johnson 103  47% – 53%  Loss
Sharon Gray 108  45% – 55%  Loss
Scott Dianda 110  52% – 48%  Win
Mike Huckleberry 70  46% – 54%  Loss
Jon Switalski 28  79% – 21%  Win
Rob VerHeulen 74  66% – 34%  Win
Wayne Schmidt 104  57% – 43%  Win
2012 Primary Election

 

Candidate: District: Vote Differential in General: General Win/Loss
STATE HOUSE
Allen O’Shea 101  49% – 51%  Loss
Lon Johnson 103  47% – 53%  Loss
Sharon Gray 108  45% – 55%  Loss
Scott Dianda 110  52% – 48%  Win
Mike Huckleberry 70  46% – 54%  Loss
Jon Switalski 28  79% – 21%  Win
Rob VerHeulen 74  66% – 34%  Win
Wayne Schmidt 104  57% – 43%  Win
2010 Election (General & Primary)
2008 Election (General & Primary)